Regjeringens forslag til statsbudsjett for 2027 inneholder flere viktige satsinger innen helse, omsorg, forskning, kultur, idrett og internasjonal solidaritet. Mange av disse områdene er tett knyttet til innsatsen som utføres av frivillige og ideelle organisasjoner over hele landet.

Samtidig er budsjettet preget av én gjennomgående svakhet: Regjeringen satser på offentlige bevilgninger, men gjør lite for å mobilisere mer privat engasjement, flere gaver og større filantropiske bidrag.
For Fundraising Norge er bildet todelt. På den ene siden videreføres viktige ordninger som sektoren har kjempet for. På den andre siden uteblir grep som kunne utløst mer privat kapital til samfunnsnyttige formål.
Full momskompensasjon er en viktig seier
Den viktigste nyheten for frivillige og ideelle organisasjoner er at regjeringen foreslår å videreføre full momskompensasjon også i 2027. Dette sikrer at organisasjonene får brukt mer av de innsamlede midlene på formålene sine, fremfor på avgifter.
Dette er et viktig gjennomslag for hele organisasjonslivet og en tydelig investering i sivilsamfunnet.
Det som fortsatt mangler, er en regelstyrt ordning. Regjeringen varsler imidlertid at et utvalg skal utrede grunnlaget for og konsekvensene av en eventuell lovfesting av ordningen.
Helse, omsorg og forskning prioriteres
Budsjettet inneholder betydelige investeringer i helse- og omsorgsfeltet. Dette er områder hvor mange av Fundraising Norges medlemmer allerede bidrar med forskning, pasientstøtte, forebygging, rehabilitering og kunnskapsutvikling. Organisasjonene mobiliserer hvert år betydelige private midler til nettopp disse formålene.
Vi har særlig merket oss:
- Over fire milliarder kroner til Eldreløftet.
- 300 millioner kroner mer til psykisk helse.
- Dobling av øremerkede midler til kvinnehelseforskning.
- Satsing på forskning og høyere utdanning.
Når staten prioriterer disse områdene, bør den også legge til rette for at flere privatpersoner og virksomheter kan bidra gjennom gaver og filantropi.
Kultur og idrett kommer godt ut
Kultur- og idrettsområdet er budsjettvinnerne i frivillig sektor. Regjeringen omtaler selv kulturbudsjettet som rekordstort og foreslår blant annet:
- nytt nasjonalt toppidrettssenter,
- 75 millioner kroner mer til filmfeltet,
- økte kunstnerstipender,
- støtte til nye nasjonale kulturbygg,
- økte bevilgninger til kulturhistorisk verdifulle kirkebygg.
Dette er selvsagt positive prioriteringer. Samtidig konstaterer vi at kulturbudsjettet nesten utelukkende baseres på offentlig finansiering. Regjeringen foreslår ingen tiltak som gjør det mer attraktivt å støtte kultur- og idrettsformål, verken for privatpersoner, næringsliv eller stiftelser.
Bistand og internasjonal solidaritet
På bistandsområdet viderefører regjeringen sterk støtte til Ukraina, styrker Norfund og etablerer et nytt mål for klimafinansiering. Utviklingsminister Åsmund Aukrusts varslede storsatsing på arbeidsplasser preger også budsjettforslaget for 2027.
Overføringen til Norfund, som er statens investeringsfond for utviklingsland, øker fra 3,2 milliarder kroner i år til 5,6 milliarder kroner neste år, en økning på hele 75 prosent.
Regjeringen foreslår å bruke nesten 57,6 milliarder kroner på bistand i 2027. Det er rundt én milliard kroner mer enn i saldert budsjett for 2026.
Forslaget utgjør likevel bare 0,93 prosent av bruttonasjonalinntekten (BNI), og ligger dermed under målet om én prosent.
Samtidig ser vi en utvikling der en stadig større del av bistanden kanaliseres gjennom investeringer og finansielle virkemidler. Vil dette skje på bekostning av sivilsamfunnets rolle? Frivillige og ideelle organisasjoner er fortsatt avgjørende for menneskerettighetsarbeid, humanitær innsats, demokratiutvikling og lokal kapasitetsbygging.
Det som mangler
Til tross for store ambisjoner innen helse, forskning, kultur, idrett og bistand, inneholder budsjettet ingen vesentlige tiltak for å stimulere privat samfunnsengasjement.
Det foreslås ikke:
- økt gavefradrag eller indeksjustering av dagens ordning,
- nye skatteinsentiver for filantropi,
- tiltak som gjør det enklere å gi større gaver,
- ordninger som stimulerer testamentariske gaver eller langsiktig gavekapital.
Dette er de viktigste meglene sett fra vårt perspektiv.
Fundraising Norges budskap til Stortinget
Fundraising Norge støtter videreføringen av full momskompensasjon og de viktige satsingene på helse, forskning, kultur og internasjonal solidaritet.
Samtidig vil vi utfordre Stortinget med ett grunnleggende spørsmål:
Hvorfor finnes det en politikk for offentlige bevilgninger, men ingen politikk for å stimulere privat giverglede?
Dersom Norge ønsker mer forskning, bedre helse, sterkere kultur, flere aktiviteter for barn og unge og større internasjonal solidaritet, må politikerne ikke bare bevilge penger over statsbudsjettet. De må også gjøre det enklere og mer attraktivt for innbyggere og næringsliv å bidra.
Derfor vil Fundraising Norge arbeide for:
- Videreføring av full og regelstyrt momskompensasjon.
- Økning av gavefradraget.
- Nye skatteinsentiver som stimulerer giverglede.
- Større anerkjennelse av ideelle organisasjoner som samfunnsinvestorer.
- En bistands- og samfunnspolitikk der sivilsamfunnet fortsatt har en sentral rolle.
Statsbudsjettet 2027 viser at regjeringen ønsker å styrke fellesskapet gjennom offentlige investeringer. Det støtter vi. Men et sterkt sivilsamfunn bygges ikke bare med offentlige bevilgninger. Det bygges også av mennesker, familier, stiftelser og bedrifter som ønsker å bidra.
Derfor trenger Norge ikke bare en politikk for offentlige penger, men også en politikk som mobiliserer flere private gaver til samfunnets beste.
